Očkování proti heroinu máme na dosah, tvrdí vědci

18.10.2011 16:59
07:00 | 17.10.2011
Jakub Novák

La Jolla, Kalifornie - Očkování proti heroinu, jedné z nejzrádnějších drog, je zřejmě na dosah.

"Za 25 let práce na vývoji protidrogových vakcín jsem ještě nezažil tak silnou imunitní reakci jako v případě použití látky, kterou označujeme jako dynamickou antiheroinovou vakcínu," komentuje svůj objev Kim D. Janda, šéf laboratoře, kde "vakcína" vznikla.

Výsledky práce Jandova týmu z The Scripps Research Institute, kterému se podařilo pomocí nové metody vyvolat v těle tvorbu protilátek (bílkovin produkovaných imunitním systémem) proti heroinu, ale také látce vznikající při jeho zpracování v těle, publikoval časopis Journal of Medicinal Chemistry.

 

Díky tomu, že je droga protilátkami vyhledána a zablokována, nedorazí do mozku, kde způsobuje euforické stavy.

Infobox

Celosvětová produkce heroinu za rok 2010 se odhaduje na 657 tun, z čehož bylo zachyceno asi 75 tun.

Heroin se vyrábí z opia, získávaného z pryskyřice nezralých rostlin máků.

Hlavním světovým producentem je Afghánistán; následovaný je státy takzvaného Zlatého trojúhelníku (především Myanmarem), dále pak Pákistánem a dalšími zeměmi.

Cena za gram hnědého heroinu se v Evropě pohybuje mezi 25 – 133 eury.

Zdroj: zpráva EMCDDA z roku 2010

Spoluautor studie, George Koob, k tomu dodává: "Pozorovali jsme velmi silnou a specifickou odpověď imunitního systému na tuto vakcínu a myslím, že se její humanizovaná verze může stát skutečnou pomocí těm, kteří ji chtějí a potřebují."

A jak ona vakcína funguje?

V posledních čtyřiceti letech snahy vytvořit účinnou vakcínu proti heroinu ztroskotávaly, zejména kvůli tomu, že je tato droga v těle velmi nestálá. Existuje pouze krátkou dobu a poté je zpracovávána na další látky, které mají účinky na psychiku a vědomí.

Vědci proto zkusili vytvořit jakousi "dynamickou" vakcínu. Připojili heroinový hapten (látka, která vyvolává imunitní reakci, pouze pokud je připojena k nějakému většímu nosiči) k bílkovině z mořského plže zvaného děrnatka obrovská. K tomu vědci přidali sloučeninu nazývanou alum (síran draselno-hlinitý), která se přidává do vakcín kvůli zesílení imunitní reakce.

Tento "koktejl" se potom v těle pomalu rozkládal, a to tak mělo čas si vytvořit protilátky jak proti heroinu samotnému, tak i k látkám vznikajícím jeho zpracováním, jako jsou například 6-acetylmorfin a morfin samotný.

Použitý přístup se označuje jako imunofarmakoterapie a týmu profesora Jandy se již podařilo podobným způsobem připravit vakcíny například proti kokainu a nikotinu - ty v současné době už dokonce vstupují do fáze klinického testování.

Většina krys (i když z poměrně malého vzorku) po tomto očkování už další heroin nepotřebovala. Kromě toho se ukázalo, že protilátky nereagují například s metadonem, naltrexonem a naloxonem, které se využívají v léčbě heroinové závislosti, což by mělo umožnit účinnější kombinovanou terapii.

Heroin v Česku

Mák

Zde začíná cesta heroinu.Zdroj: Reutersvětší obrázek »

Podle zprávy Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) z roku 2010 se problémové užívání opiátů týká asi dvou až deseti Evropanů z tisíce, přičemž Česká republika patří ke státům pohybujícím se na zmíněné spodní hranici.

Spolu s Finskem je však u nás, na druhou stranu, odhadováno poměrně vysoké množství problémového užívání amfetaminů.

Zkušenost s heroinem nebo jinými opiáty měla v roce 2003 - podle Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD) - asi 2,4 procenta šestnáctiletých (častěji dívky než chlapci) a 2,7 procenta osmnáctiletých Čechů.

Alarmující je navíc i fakt, že každý desátý z těch, kteří zkušenost s opiáty měli, se k nim dostal před svými třináctými narozeninami.